Shafak, Elif : A város tükrei

„... egy olyan történet szereplője vagyok, mely jóval , a születésem előtt íródott... „

„Shafak ízig-vérig nőíró, legfőképpen női témákat dolgoz fel, a női lélek rejtelmeit kutatja, bár ezek a férfiakat sem kevésbé érdeklik. Magyarul is megjelent a Fekete tej című műve, amely például az anyaság dilemmáiról szóló önéletrajzi regénye. Egyedülálló érdekesség írásaiban, hogy a mohamedán hitvilágból ismerős misztikus szellemi lényeket tevékeny szereplőkké avatja. Míg az Isztambuli fattyú-ban az örmény kérdést járja körül, a Szerelem című regényének főhőse az a Mevlána, akit a muszlimok szinte szentként tisztelnek, és akinek konyai síremléke ma is zarándokhely, Európa viszont inkább Rumi néven, szúfi költőként, követőit „kerengő dervisek”-ként ismeri, de mint nála rendszerint, van modern kori szála is a történetnek.”

europakiado.hu

A város tükrei című regénye a 16. század végén Spanyolországban játszódik, ahol az inkvizíció és a rettegés az úr, ezrek kerülnek máglyára ártatlanul és még többet hurcolnak meg. A regény főszereplői Antonio és Miguel Pereira, az inkvizíció elől menekülő libériai zsidók. Antonio orvos, szép feleségével Isabellel és kisfiával menekül. Velük tart szélhámos öccse, Miguel, aki kibukott az egyetemről. A menekülőket az Oszmán Birodalom zsidó közösségei fogadták be. Voltak köztük, akik kikeresztelkedtek, de olyanok is, akik szabadon akartak élni, és arra a kérdésre keresték a választ : Ki vagyok én ?

Az ő igaz történetüket próbálja kideríteni egy későbbi leszármazottjuk.

„Most már semmi jelentősége nem maradt annak, miért jöttem a tükrök városába. Nincs a tükrök városában semmi, amit látni akarok, és egyetlen történet sincs, melyet nyomon akarok követni. „

az ajánlást készítette: Farkas Petra