Évfordulók, események
...és ez történt még a mai napon
1979. március 26-án írták alá az egyiptomi-izraeli békét

és Jimmy Carter amerikai elnök „1979. március 26-án a Fehér Ház kertjében aláírták a teljes körű békeszerződést, mely hivatalosan véget vetett az Egyiptom és Izrael között fennálló hadiállapotnak. Az aktus gazdaságilag és politikailag egyaránt sokba került az Egyesült Államoknak. Begin és Szadat szinte nyomban összevitatkozott az aláírt okmány jelentésén. Szinte valamennyi arab állam elítélte a szerződést. Elsősorban a palesztinok vádoltak Szadatot, hogy elárulta az igazságért és önrendelkezésért folytatott harcokat, mivel tárgyalásba bocsátkozott Izraellel a Gázai-övezet és Csiszjordánia jövőjéről. A békekilátások Washingtonban kedvezőbbnek látszottak, mint magán a Közel-Keleten.”
Előzmények:
1978 szeptemberében Camp Davidban találkozott Jimmy Carter (USA), Menachem Begin (Izrael) és Anwar Szadat (Egyiptom), a három ország képviselője.
„Tizenkét napi megfeszített tárgyalás nyomán megszületett „Az Egyiptom és Izrael közötti békeszerződés megkötésének kerettervezete”, valamint „A közel-keleti béke kerettervezete”. Az utóbbi dokumentumot arra szánták, hogy más partnereket is bevonjanak a rendezésbe. Jordánia, Szaúd-Arábia és (nem meglepő) Szíria, továbbá a PFSZ azonban elutasította ezeket a megállapodásokat, amelyek nem sok reményt nyújtottak a palesztin önrendelkezésre. Hosszú és elkeseredett vita után a kneszet [izraeli parlament] beleegyezett a Sínai-félszigetről való csapatkivonásokba, ezáltal az ottani települések és repülőterek kiürítésébe és Egyiptomnak való átadásába.”
A tárgyalások azonban kudarcba fulladtak, amikor Egyiptom megkísérelte elérni, hogy „a diplomáciai kapcsolatok felvételével egyidejűleg lazítsa Izrael ellenőrzését a gázai és a ciszjordániai palesztinok fölött. (…) A többi arab állam 1978 novemberében csúcsértekezletet tartott Bagdadban, ahol a tárgyalások megszakítására csábította Egyiptomot, és szankciókkal fenyegetőzött, ha békeszerződést ír alá.”
(forrás: Goldschmidt, A.: A Közel-Kelet rövid története. Maecenas, 1997, 366-367.o.)
Kapcsolódó linkek